Mutluluğa çevir,hayallerine sür !

Müsteri Hizmetleri

ALIŞVERİŞ GÜVENLİĞİ

Ödeme yöntemlerinde güvenliğin sağlanması için SSL (Security Site License) ve 3D Güvenlikk yöntemleri kullanılmaktadır. SSL: Bu sertifika sayesinde ödeme yaptığınız sayfa güvenli bir alana girmektedir. Bu alanda girdiğiniz bilgiler 128 bit şifreleme mantığı ile internet üzerinden bankaya iletilmektedir. Kart bilgilerinin site üzerinde tutulmadığı durumlarda internet üzerindeki transfer sırasında oluşacak herhangi bir tehditten etkilenme sorunu yaşanmamaktadır.

SSL sertifikasının varlığı birkaç yöntemle kontrol edilmelidir. Ödeme yaptığını yani kişisel ve kart bilgilerini girdiğiniz sayfada tarayıcı çubuğunun bulunduğu kısımda http:// ibaresi https:// olarak değiştiğinde güvenli alana girmiş olduğunuzu anlarsınız. Yine aynı barın sağ kısmında bir kilit işareti yine sizin güvenli bir alanda olduğunuzu ifade eder. Bu kilit işaretine tıkladığınızda girdiğiniz siteyle ilgili sertifika bilgileri gösterilir. Burada kontrol etmeniz gereken noktalar domain adının doğru olup olmadığı ve SSL sertifikasının süresidir. Bazı sitelerde tarayıcı barı güvenli alana girildiğinde yeşil renge dönmektedir. Bu tamamen SSL sertifikasının özelliğidir. Bu tip sertifikalar EV(Extended Validation) olarak adlandırılmaktadır. Bu sertifikalarda SSL firması tarafından firmanın güvenliği sorgulanarak sertifikalar verildiği için gelişmiş doğrulama yapıldığı söylenebilir.

TEKNİK BİLGİLER

office-1

Shimano aynakolda Hollowtech II teknolojisini çıkardı çıkaralı bu tür aynakollar fazlasıyla yaygınlaştılar. Bu aynakolların asıl amacının dörtgen ya da Octalink/ISIS sistemlerinde orta mil yuvasının içinde yer alan yatakları yuvanın dışına çıkarmak, hâsılı yataklar arasındaki mesâfeyi arttırarak genel sistemin esnemezliğine katkıda bulunmak olduğunu daha önce muhtelif yazılarımızda belirttik.

Bu teknolojiyi kullanan modeller arasında bilhassa Shimano XT gerek hafifliği, gerekse hesaplılığı sâyesinde öne çıkıyor. Fakat bu aynakol setinin montajında dikkat edilmesi gereken noktalar, daha doğrusu özel olarak kullanılması gereken âletler var. Dörtgen ya da çok dişli Octalink/ISIS sistemlerinde olduğu gibi sadece yatakları vidalayıp aynakolları takip vidaları sıkmak yeterli olmuyor. Bu nedenle bilhassa internetten bu ve bu tip aynakolları alanların evde paketi açınca hüsrana uğramamaları için dikkat edilecek hususları ve genel olarak aynakol seti montajında mutlaka dikkat edilmesi gereken noktaları listeleyelim dedik.

office-2

Her şeyden önce Hollowtech II türünden aynakolları takabilmek için fazladan iki âlete ihtiyaç var. Önce yatakları kadroya monte edebilmek için bir tane, sonra aynakolları sıkıştıracak olan vidayı sıkmak için bir diğer anahtar. Aşağıdaki fotoğrafta değişik HTII anahtarları gözüküyor. Tek parça âlet isteyenler için ParkTool’un modelini tavsiye edelim.

office-3

Bisikleti bir yere sabitledikten sonra bakılacak ikinci nokta orta mil yatağının tamamen düzgün olup olmadığını, üzerinde boya fazlası bulunup bulunmadığını kontrol etmek. Eğer böyle bir durum söz konusuysa uzun vâdede verim almak için evde montaj isini unutup kaliteli âlet setine sahip bir bisikletçinin yolunu tutmak farz oluyor.

Bu konuyu ne kadar vurgulasak az kalır: Bisiklette herhangi bir yerde yatak takılırken, bu çatal (furş) yatağı da olabilir, orta mil yatağı da, veyâhut disk fren kaliperlerini kadroya ya da amortisöre takarken paralellik çok önemli bir konu. Model bisiklette olduğu gibi bu paralellik fabrika çıkışından itibâren sağlanmışsa, boya artığı vs. yoksa ne âlâ. Aksi takdirde törpü işlemi uzun vâdede yatakların ömrünü uzatmak, rahatsız edici ses oluşumunu engellemek için şart. Bunun için kullanılacak âletler de nispeten pahalı olduğundan (hele ki aşağıdaki fotoğraftaki modellerse) bireysel binicinin almasına lüzum olmayan âletler. Dolayısıyla iyi donatılmış bir atölyenin yolunu tutmak bu durumda son çare.

”İllâ ben yapacağım, parayı verip törpüyü alacağım!” diye ısrar edenlere şunu belirtelim ki olay aslında gözüktüğü kadar kolay değil. Hayatta eğer bisiklet camiasında amme hizmetine yönelik çalışılmayacaksa 1-2 defa kullanılacak bir âlete o kadar parayı vermekle iş bitmiyor, kullanılan teknik de gâyet mühim. Çünkü yanlış bir harekette paralel törpüleyelim derken sathı iyice pürüzlü hâle getirmek işten bile değil.

office-4

Törpüyü sağlam bir şekilde yerleştirdikten sonra son derece yavaş, akıcı, ve tek hamlede 360° döndürebilecek şekilde kavrayıp çevirmek gerekiyor. Ola ki kaçırıldı ve törpü teklemeye başladı, burası önemli, çünkü bu durum satıhta çentik oluşması demek. Bu durumda yapılacak şey “törpü yağı” kullanmak.

Törpü yağının illâki fotoğraftaki gibi Park Tool marka olması gerekmiyor. yapılacak şey Bauhaus gibi yapı marketlerden bir kesme yağı edinmek.

dönemlerde yatakların kolayca açılabilmesinin ve genel olarak sistemin ses çıkarmadan çalışmasının en önemli güvencelerinden biri. Mümkünse fotoğraftaki tür yüksek kaliteli Shimano yağı kullanmalı, elde yoksa sıradan gres de işe yarar. Paralellik konusundan sonraki önemli nokta yatakları iyice yağlamak. Bu durum sonraki

office-4

Aynı şekilde yatak yivlerini de yağlamak şart. Bu aşamada yatakları vidalamadan önce dikkat edilecek noktaShimano Hollowtech II ve muâdili aynakol setlerinde yer alan halkalar (O-Ring). Bu halkalar zincir hattının sağlıklı bir şekilde belirlenmesini, aynakolun doğru konumda yer almasını sağlıyorlar. Toplam 3 halka geliyor, her biri 2.5mm eninde, bunların kaçı hangi tarafa, ona bakalım. Halkaların yerleştirilmesinde esas nokta orta mil yatağının eni. Daha önceki yazılarımızı takip edenler bileceklerdir, orta mil yatakları genel olarak ya 68mm ya da 73mm eninde oluyorlar.

68mm 1 halka sola, 2 halka sağa 
68mm 1 halka sola, 1 halka sağa (E-tipi ön attırıcıda) 73mm 0 halka sola, 1 halka sağa 
73mm 0 halka sola, 0 halka sağa (E-tipi ön attırıcıda)

office-4

E-tipi ön attırıcının ne olduğunu söylemeye lüzum görmüyoruz, sayfamızda ilgili makâle mevcut. Yalnız sağ ve soldan kastedileni biraz daha açalım ki karışıklık olmasın: Sağ bisikletin üzerinde oturduğumuz gibi sağ, yani ayna dişlilerinin olduğu taraf.

Halkalarla birlikte yataklar iki tarafa da el ile vidalanıyorlar.

office-4

Akabinde ek olarak gerekli olan özel anahtar ile sıkılmaları gerekiyor. fotoğraftaki gibi tork anahtarı da kullanılabilir, Shimano’nun bu yatakların sıkılması için tavsiye ettiği aralık 35-50Nm. Bu oldukça geniş bir aralık. Dolayısıyla illâ tork anahtarı kullanılacak diye bir şey yok. Yalnız dikkat edilmesi gereken çok da fazla sıkılmaması. Bu durumda yatakların içindeki rulmanların dönmesi, dolayısıyla da aynakolların dönmesi güçleşebilir. Tork anahtarı olmadan yapılabilecek basit bir test yatakları sıktıktan sonra parmak ile rulmanın kolay dönüp dönmediğini kontrol etmek. Rulman dönüşte zorlanmaya başladığı zaman sıkmayı bırakmak gerek. Sonrasında haliyle önce mile bağlı olan aynakolu, yani sağ tarafı, sonra onun karşısına sol aynakolu takıyoruz. Sol aynakolun montajı için de ikinci anahtar gerekiyor. Bunu yatak vidasını sıkıştırmak için kullanıyoruz.

office-4

En son adım ise sol aynakolun allen vidalarını sıkmak. Burada da tork anahtarı kullanmak elbette daha iyi, Shimano tarafından önerilen tork 10-15Nm arası. İki taraflı olan bu vidaları sıkarken önemli olan nokta her iki vida arasında değişerek sıkmak. Yani önce bir vidayı sonuna kadar sikip sonra diğerine geçmek yanlış. Biraz birini, biraz diğerini seklinde sıkmak gerekiyor. Bu kural zâten genel mânâda bu şekilde iki taraflı olan bütün vidalar için geçerli.

TESLİMAT KOŞULLARI

Siparişiniz onaylandıktan sonra en geç 3 iş günü içerisinde talep ettiğiniz adrese teslim edilir.

Grev, lokavt, tabii afetler, ayaklanma, halk hareketleri, nükleer risk ve tehlike, savaş, istila, ihtilal, iç savaş, sabotaj ve yangın halleri gibi olağanüstü durumlarda, resmi ve idari tatil günlerinde, indirim ve kampanya dönemlerinde ve alıcıdan kaynaklanan (adreste bulunmama, teslim alacak yetkilinin olmaması, alıcının adresten taşınmış olması, vb.) durumlarda teslimat süresi ve koşulları değişkenlik gösterebilir.  
  
Siparişiniz kargoya verildiğinde takip süreci başlayacaktır. Siparişinizi takip etmek için gerekli kargo takip numarasına hesabım menüsü başlığı altındaki “Siparişlerim” kısmında ilgili siparişinizin üstüne tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kargo takip numaranız ilgili sipariş onaylandıktan sonra aynı gün saat.19.00 dan sonra e posta adresinize otomatik olarak gönderilecektir.

Siparişinizi resimli bir kimlik ibraz ederek, imza karşılığı kargo görevlisinden teslim alabilirsiniz.

Lütfen ürününüzü teslim alırken kargo kutusunu açınız ve içeriğinin tam ve hasarsız olduğundan emin olunuz. Herhangi bir aksilik durumunda kargo görevlisine tutanak tutturarak ürünü geri gönderiniz. Müşteri Hizmetlerimiz size yardımcı olacaktır.

Teslimat sırasında bizzat kendinizin adreste bulunmaması halinde, siparişiniz teslimat adresinde bulunan kişiye, resimli kimliği kontrol edilip imzası alındıktan sonra teslim edilmektedir.

Teslimat anında adreste kimsenin bulunmaması durumunda ise, kargo şirketi görevlisi size bir haber notu bırakacaktır. Haber notunun bırakılmasını takip eden iş günü itibariyle aynı adrese ikinci uğrama gerçekleştirilecektir. 3 gün içinde Kargo firmasının Müşteri Hizmetlerini arayıp evde siparişinizi teslim alabileceğiniz saat dilimini bildirdikten sonra teslimat gerçekleştirilecektir.

Sipariş verdikten sonra teslim alacak kişi değiştirilememektedir.

Ürün İadesi

Ürün İade Şartları

Tüketici sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişiye teslimden itibaren 7 gün içerisinde iade etme hakkına sahiptir. İade edilen ürünün kargo masrafları müsteriye aittir. Firmamıza gönderdiğiniz ürünleri mutlaka ARAS KARGO ile göndermini yapınız.Şirketimiz tarafından ürünün iade edilebilmesi için ürün ambalajının ve kutu muhteviyatının zarar görmemiş olması, ürünün yeni olarak tekrar satılabilir bir durumda olması şarttır. Kargo teslim fişinin ve satış faturasının aslının ve kargo paketi üzerinde bulunan 2 nüshasının iadesi zorunludur.Bu belgelerin tarafımıza ulaşmasını takip eden 7 gün içinde ürün bedelinin müşterinin kredi kartına iade edilmesi için firmamız girişimde bulunur.Ürün bedelinin iadesinde banka tarafindan olacak aksaklıklardan firmamız sorumlu değildir. Niteliği itibariyla iade edilemeyecek ürünler; tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için iade hakkı kullanılamaz. Her türlü yazılım ve programlar, bilgisayar ve sarf malzemelerinde iade hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır. 

Arızalı Ürünler

1- Sitemizden satın almış olduğunuz ürünlerin tarafınıza teslimatı sırasında kargo firması yetkilisi huzurunda açılarak taşıma esnasında ürünün zarar görüp görmediği kontrol edilmelidir.Ürün kargo esnasında zarar görmüşse teslim alınmamalı ve tutanakla bu durum teyit edilmelidir.Ürün sağlam bir şekilde tarafımıza teslim edildikten sonra arızalı çikarsa; arızanın, kullanici hatasindan meydana gelmediğini belirten ve yetkili servis istasyonu tarafından hazırlanan bir raporla birlikte, tarafımıza başvurarak, ürününüzün ücretsiz olarak değişimini gerçeklestirebilirsiniz. 

2- Satın aldığınız ürün, kullanım sürecinde, gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanırsa, ürününüz garanti süresi içerisinde ücretsiz olarak yetkili servis istasyonu tarafindan tamir edilir. Servis istasyonunun bulunmaması halinde, ürün, tarafımızdan, imalatçı ya da ithalatçı firmaya gönderilir. 

3- Servis istasyonundan gerekli raporu aldıysanız ya da, servis istasyonu olmadığı için, ürünün tamirini bizim aracılığımız ile yaptırmak istiyorsanız, ürünü göndermeden önce, aşağıdaki Formu doldurmalı, formunuz, tarafımızdan onaylanmadan ürünü göndermemelisiniz. Ürünle birlikte, Faturayı ve Garanti Belgesi’ni göndermeyi unutmayınız. 

Ürün Garantisi

Ürünler, imalatçı veya ithalatçı firma garantisi kapsamındadır. Satın almış olduğunuz ürünlerde, garanti süresi içinde meydana gelen arızalar, aşağıda ayrıntıları belirtilen garanti şartlarına göre ücretsiz olarak tamir ettirilir. 

1- Garanti süresi malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve aksi belirtilmediği sürece en az iki yıldır. Malın arizalanmasi durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir. 

2- Malın tamir süresi en fazla 30 iş günüdür. Bu süre mala ilişkin arızanın servis istasyonuna, ya da satıcıya bildirim tarihinden itibaren başlar. Bu sürenin aşılması durumunda, müşteri, Malın ücretsiz değişimini ya da bedel iadesini isteyebilir. 

3- Malın arızasının 15 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı veya ithalatçı firma; Malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip baska bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır. Malın arızasının 15 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı veya ithalatçı firma; Malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır. 

4- Satıcı, Malın; garanti süresi içinde, gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde işçilik masrafı, değistirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamirini yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür. 

5- Arızalarda kullanım hatasının bulunup bulunmadığı servis istasyonları, servis istasyonunun mevcut olmaması halinde ithalatçı veya imalatçı firma tarafindan düzenlenen raporla belirlenir. 

6- Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen Malın; 

a) Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, bir yıl içerisinde; aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının altıdan fazla olması unsurlarının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması, 

b) Tamiri için gereken azami sürenin (30 gün) aşılması, 

c) Arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi, bu durumlarda, tüketici Malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimi talep edebilir. 

Teslimat Bilgileri 

Kredi kartı ile vermiş olduğunuz siparişleriniz banka tarafından kredi kartı ödemesi onay bilgisi alınmasını takip eden, banka havalesi ile vermiş olduğunuz siparişleriniz ise, ödemenin hesabımıza geçmesi ile kesinleşmiş olup, en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilir. 

Cumartesi günleri saat 11:00′ ten sonra verilen siparişleriniz, ödeme bilgisinin onayını takip eden pazartesi günü verilmiş kabul edilir. Resmi tatil ve bayram günlerine rastlayan siparişleriniz ödeme bilgisinin teyit edilmesi durumunda takip eden ilk iş günü alınmış kabul edilir. Kargo firmasından kaynaklanan aksaklıklardan dolayı şirketimiz sorumlu değildir. 

2019 Yılı Çalişma Saatlerimiz

Hafta İçi: 

Pazartesi:  09:00-19:30
Salı:            09:00-19:30
Çarşamba: 09:00-19:30
Perşembe :09:00-19:30
Cuma:        09:00-19:30

Hafta Sonu

Cumartesi: 09:00-19:30
Pazar:         10:30-17:00

Mağazamızın Kapalı Olduğu Günler

Kurban Bayramı

10-08-2019 Cumartesi
11-08-2019 Pazar
12-08-2019 Pazartesi
13-08-2019 Salı
14-08-2019 Çarşamba

Call Now ButtonHemen Ara